IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

BOLESTI OD KOJE BOLUJE 100.000 SRBA: Poznati doktor otkrio O ČEMU SE ZAPRAVO RADI… (foto)

Procjenaje se da ovu bolest ima od 80.000 do 100.000 ljudi iz Srbije…

BEOGRAD: Srbija, Recepti, Zanimljivosti, Putovanja, vijesti, utorak… 03: 03. 2020… 07. 31…  BOLESTI OD KOJE BOLUJE 100.000 SRBA: Poznati doktor otkrio O ČEMU SE ZAPRAVO RADI… (foto)

Procenjuje se da samo u Srbiji atrijalnu fibrilaciju ima od 80.000 do 100.000 ljudi. Šta je atrijalna fibrilacija i kako se otkriva, objašnjava prof. dr Dragan Simić, kardiolog:

Ako nikad niste čuli za atrijalnu fibrilaciju, ne brinite, niste usamljeni, iako bar deset miliona odraslih Evropljana ima upravo ovu dijagnozu. Ljekari najavljuju da će liječenje ove vrste aritmije u budućnosti biti još veći izazov jer se očekuje da broj oboljelih do 2030. godine poraste na 17 miliona…

Mnogi najčešće nisu ni svijesni svog stanja, jer ova bolest često prolazi bez ikakvih simptoma. Njeno otkrivanje je zato ključna stvar.

– Veliki broj pacijenata ima takozvanu asimptomatsku atrijalnu fibrilaciju i oni uopšte ne osjećaju da im srce radi nepravilno. Ti pacijenti su posebno ugroženi jer moždani udar kod njih može biti prva manifestacija ove aritmije – upozorava doktor Simić.

Većina osoba koje imaju atrijalnu fibrilaciju ima povećan rizik od nastanka krvnih ugrušaka, koji mogu dovesti do moždanog udara.

Čitaj još:   DRITAN Abazović u UKRAJINU ide s premijerima ALBANIJE i SJEVERNE MAKEDONIJE...

Rizik je još veći ako je prisutna još neka bolest srca. Kako bi se smanjio rizik, ljekar će vam kao dio terapije prepisati lijekove za razređivanje krvi.

Danas, pored već poznatih lijekova, postoje i antikoagulanti novije generacije, koji ne zahtjevaju svakodnevne testove krvi i za koje u slučaju hitne operacije postoje lijekovi koji će poništiti njihovo dejstvo da bi intervencija mogla da se izvede bezbjedno.

Mogućnosti lečenja atrijalne fibrilacije su razne, a cilj je uspostavljanje normalnog srčanog ritma, kontrola otkucaja i sprečavanje nastanka krvnih ugrušaka ili trombova. Ako se pravilno liječi, ova aritmija nema dramatičan tok i s njom može da se živi normalno.

–  Rešenje je česta kontrola. Dijagnoza se postavlja lako – kada uradimo EKG ili holter. Zato kad god osjetite nepravilan rad srca, podrhtavanje, lepršanje, neku vrstu aritmije, otiđite do najbliže zdravstvene ustanove da vam urade EKG ili holter.

Osobama koje imaju više od 60 godina savjetujem da bar dva-tri puta godišnje urade EKG i test opterećenja i da prekontrolišu lipide, a mlađima od 60 godinama da bar jednom godišnje urade EKG.

Ovo su uzroci aritmije:

– Urođene srčane mane…

– Promjena u radu štitne žlijezde…

– Hipertenzija…

– Dijabetes…

– Opstruktivna bolest pluća…

– Operacije srca…

Čitaj još:   FORCA: Bilo koji vid prisustva proslavi u Banjaluci je podrška politici Radovana Karadžića i drugih bivših đavoljih šegrta... (foto, video)

– Virusne infekcije…

– Apneja (prekid disanja) tokom spavanja…

– Kofein, duvan i alkohol…

– Stimulativna sredstva…

– Gojaznost…

Prepoznajte simptome

– Nepravilan rad srca…

– Slabost…

– Zbunjenost…

– Kratak dah.

– Bol u grudima…

http://iBalkan.net

NAJAMNIK- Priča prema istinitom dogadjaju… (foto)

U Prlinama na domak Akova živjela je porodica Raifa Pilava. Read more

SARAJEVO, CRVENI TEPIH: Danas počinje 24. Sarajevo film festival…

Čast da otvori 24. izdanje SFF-a pripala je slavnom poljskom Read more