IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

LjUBOMIR Filipović: Zašto je Zelena Zastava Važna? (foto)

Dobro jutro! Više nego ikada je bitno da snažno prigrlimo zelenaški pokret i njegovu simboliku. Bez tradicije Božićnog ustanka i žrtve Božićnih ustanika, danas ne bi bilo nezavisne Crne Gore. Zato je važno da neke stvari oko te tradicije raščivijamo, posebno u svijetlu neobjelaških trendova kojima barjače DF i Demokrate. Jedni otvoreno, drugi perfidno.

Zašto je zelena zastava važna?

Prvo što moramo da shvatimo da nas lažna istorija niđe neće odvesti. Ne postoje pisani i slikovni izvori koji potvrđuju mit da je “gaetuša” kao zastava postojala prije nego su je koristili pripadnici suverenističkog pokreta ranih devedesetih. Pripadnici Liberalnog saveza su devedesetih iskoristili dizajn spomenice za Božićni ustanak koju je darivala vlada u egzilu , i na osnovu nje napravili zastavu koju danas s pravom ponosno ističemo uz državnu zastavu.

Amblem i grb sa spomenice, koji se danas nalaze na zelenoj zastavi, sadrže i kraljevsku trobojku, koju je unionistički neobjelaški pokret zloupotrijebio i zgadio dobrom dijelu ljudi.

Dakle, zelenaški, kasnije federalistički pokret, baštinio je i utemeljio beskompromisnu ideju crnogorske nezavisnosti. I to u trenutku kada se činjelo da je tu ideju i Crnu Goru istorija odbačila.

Bjelaški pokret koji se zauzeo za gašnje Crne Gore i veliku Srbiju u sklopu Jugoslavije, bio je suprostavljen ovome pokretu, i bio je saučesnik u zločinima Karađorđevićevskog režima u Crnoj Gori. Bjelaški pokret, dakle, i u ovom svom savremenom obliku, ne može biti državotvorni crnogorski pokret, jer je baziran na ideji gašenja crnogorske države.

DF i Demokrate su nosioci tog neobjelaškog pokreta, i to su mnogo puta dokazali. Śetićete se da je današnji ministar odbrane Dragan Krapović, 2018. godine sponzorisao i prisustvovao proslavi stogodišnjice “ujedinjenja sa Srbijom”,  kao gradonačelnik Budve u tom periodu.

Čitaj još:   LJUBOMIR Filipović: Zdravko Krivokapić, Srbin i Crnogorac... (foto)

Pogledajte njegov odnos prema odbrani zemlje i haos koji čini u sistemu odbrane, i bude vam jasno da on i dalje nastavlja tu svoju antidržavnu agendu. Mi u Budvi se śećamo kako je kamenicama gađao automobile koji su slavili nezavisnost u noći 21. maja 2006. godine.

Zelenaški pokret je imao svoja skretanja. Posebno onih, koji su naivno i bez sumnje iz dobrih namjera, 1941. godine završili u zagrljaju sa fašistima. Ipak, njihova kolaboracija sa okupatorima, ne može bačiti ljagu na tradicije zelenaškog pokreta iz perioda aneksije 1918. godine.

Ako ni zbog čega i koga drugoga, onda zbog Sava Čelebića, koji je bio zelenaš i učesnik ustanka 1919, a tokom Drugom svjetskog rata partizan, da bi na kraju postao i general Narodno-oslobodilačke vojske.

Savo Čelebić je autor Poeme o Šćepanu Mijuškoviću, koga je krvnički ubio otac Nikole Kalabića, žandar i krvnik u Crnoj Gori između dva rata. Mijušković je samo jedna od žrtava režima Aleksandra Karađorđevića, kojega je Mandić prije neki dan slavio na Cetinju.

Važno je ovo pominjati i podsjećati da je Crna Gora izgrađena na temeljima državnosti prvih slovenskih kraljevstava, Petrovićevske Crne Gore, na Božićnom ustanku, na 13. julu i na referendumu iz 2006. godine.

Događaji koje treba da pamtimo, ali ne i da slavimo su Podgorička skupština, Petrovdasnki sabor, osnivanje SRJ, i 30. avgust 2020. godine. Ovi datumi su datumi uspjeha nazadnih i anticrnogorskih ideja u Crnoj Gori.

Čitaj još:   LJUBOMIR Filipović: Zašto je Srebrenica Tema? (foto)

Da je sreće danas bi zelena zastava bila simbol vojske Crne Gore zbog onih oficira koji su ostali vjerni državi onda kada su državu ugasili ideološki preci Dragana Krapovića. Dragana Krapovića, koji nam danas komanduje vojskom. Vojskom države protiv čije se nezavisnosti strastveno borio.

Toliko za danas i za ovu neđelju. Čitamo se ponovo u poneđeljak.

S poštovanjem,

Ljubomir Filipović, analitičar i kolumnista CdM-a

(Mišljenja i stavovi autora kolumni nisu nužno stavovi redakcije CdM-a)

izvor: cdm.me

ZAGREB: Kontraverzni Marko Tompson opet podijelio Hrvatsku?

Kada je hrvatske fudbalere u Zagrebu dočekalo pola miliona navijača, Read more