IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

UĐEŠ U SRBIJU, IZAĐEŠ U CRNU GORU- Misterija Godovske pećine u srcu PEŠTERI

Na prostoru jugozapadne Srbije, u ataru sela Godovo, nalazi se Godovska pećina u okviru krečnjačke grede Dedovog Brda, na 985 mnv, i spada u grupu tunelskih protočnih pećina. Administrativno pripada općini Tutin, od koje je udaljena oko 8 km. Ima dva ulaza, jedan sa funkcijom povremenog ponora, a drugi vrelski. Ukupna dužina kanala je 322 m. Zaštićena je zakonom kao Spomenik prirode geomorfološkog karaktera – Značajno prirodno dobro površine 5,27,27 ha.

Godovska pećina, udaljena svega osam kilometara od Tutina, privlači posjetioce ne samo svojom mističnom ljepotom, već i zagonetnom geografskom osobenošću: u pećinu uđete u Srbiji, a izađete u Crnoj Gori. Ovo prirodno čudo iz godine u godinu privlači sve više istraživača i zaljubljenika u speleologiju, a njena prava dužina i potencijalni podzemni tuneli još uvijek su obavijeni velom tajne.

  • Neistraženi lavirint pod Pešterom

Prema dosadašnjim istraživanjima, poznato je da pećina ima najmanje 322 metra kartiranih kanala, ali prava dužina i dalje nije u potpunosti poznata. Lokalni speleolozi i mještani spekulišu da postoje dodatni podzemni hodnici koji vode ka još neotkrivenim dijelovima ove prirodne tvorevine. Jedna od najvećih atrakcija Godovske pećine su podzemni potoci i pećinski nakit, koji se, prema riječima onih koji su kročili u njene dubine, istinski ističu u svojoj ljepoti.

Ono što je za sada sigurno jeste da ova pećina predstavlja jedno od najneistraženijih prirodnih bogatstava ovog kraja. Godinama su je posjećivali isključivo mještani i rijetki avanturisti, ali sada postaje destinacija koja privlači sve više ljubitelja prirode i speleologa,” kaže Sabahudin Abdagić, poznatiji kao Pešterski rendžer.

Čitaj još:   CRNA GORA: Predsjednički izbori 19. marta...

On naglašava da je potencijal Godovske pećine ogroman, kako za turizam, tako i za naučna istraživanja.

  • Dva ulaza, jedno prirodno blago

Godovska pećina ima dva ulaza: jedan povremeno služi kao ponor, dok drugi predstavlja stalni izvor vode. U kišnim periodima voda potoka Piskavci teče kroz pećinu, dok u sušnim mjesecima unutrašnji izvori u lijevom zidu osiguravaju stalan dotok vode. Ovo doprinosi specifičnom ekosistemu pećine, koji još nije u potpunosti istražen.

Pećina se nalazi u zaštićenom području koje se prostire na više od pet hektara i zvanično je proglašena Spomenikom prirode geomorfološkog karaktera. Ova zaštita osigurava očuvanje njene jedinstvene vrijednosti i ekosistema, ali istovremeno otvara vrata za organizirana istraživanja i turističke posjete.

  • Nova era za turizam u Tutinu?

Iako Godovska pećina već sada privlači turiste i istraživače, njen puni potencijal tek treba da bude iskorišten. Lokalna samouprava i turističke organizacije već su prepoznale mogućnost razvoja eko-turizma i istraživačkih ekspedicija u ovom području.

U planu su dodatne mjere zaštite i poboljšanje infrastrukture, što uključuje uređene staze, signalizaciju i vodiče koji će turiste upoznavati sa prirodnim bogatstvima ovog kraja. Također, postoji inicijativa da se pećina uključi u širu turističku rutu koja bi povezala prirodne ljepote Pešterske visoravni i Sandžaka.

“Sa pravom promocijom i ulaganjima, Godovska pećina može postati jedna od glavnih atrakcija za avanturistički i eko-turizam u ovom dijelu Balkana. Netaknuta priroda, fascinantne pećinske formacije i osjećaj misterije koji ona nosi sa sobom sigurno će privući brojne posjetioce,” istakao je Abdagić.

Čitaj još:   KOLEGE OPET NAPADAJU Dr Nestorovića: Znali smo šta radimo... (foto i video)

Ostaje da se vidi šta će buduća istraživanja donijeti. Da li pećina krije još neotkrivene hodnike? Da li zaista povezuje Srbiju i Crnu Goru ispod površine zemlje? Ove tajne će možda tek biti otkrivene, ali jedno je sigurno – Godovska pećina nastavlja da fascinira i inspiriše sve one koji kroče u njen misteriozni svijet.

izvor: sandzakdanas.rs

ZAGREB: Kontraverzni Marko Tompson opet podijelio Hrvatsku?

Kada je hrvatske fudbalere u Zagrebu dočekalo pola miliona navijača, Read more