IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

UĐEŠ U SRBIJU, IZAĐEŠ U CRNU GORU- Misterija Godovske pećine u srcu PEŠTERI

Na prostoru jugozapadne Srbije, u ataru sela Godovo, nalazi se Godovska pećina u okviru krečnjačke grede Dedovog Brda, na 985 mnv, i spada u grupu tunelskih protočnih pećina. Administrativno pripada općini Tutin, od koje je udaljena oko 8 km. Ima dva ulaza, jedan sa funkcijom povremenog ponora, a drugi vrelski. Ukupna dužina kanala je 322 m. Zaštićena je zakonom kao Spomenik prirode geomorfološkog karaktera – Značajno prirodno dobro površine 5,27,27 ha.

Godovska pećina, udaljena svega osam kilometara od Tutina, privlači posjetioce ne samo svojom mističnom ljepotom, već i zagonetnom geografskom osobenošću: u pećinu uđete u Srbiji, a izađete u Crnoj Gori. Ovo prirodno čudo iz godine u godinu privlači sve više istraživača i zaljubljenika u speleologiju, a njena prava dužina i potencijalni podzemni tuneli još uvijek su obavijeni velom tajne.

  • Neistraženi lavirint pod Pešterom

Prema dosadašnjim istraživanjima, poznato je da pećina ima najmanje 322 metra kartiranih kanala, ali prava dužina i dalje nije u potpunosti poznata. Lokalni speleolozi i mještani spekulišu da postoje dodatni podzemni hodnici koji vode ka još neotkrivenim dijelovima ove prirodne tvorevine. Jedna od najvećih atrakcija Godovske pećine su podzemni potoci i pećinski nakit, koji se, prema riječima onih koji su kročili u njene dubine, istinski ističu u svojoj ljepoti.

Ono što je za sada sigurno jeste da ova pećina predstavlja jedno od najneistraženijih prirodnih bogatstava ovog kraja. Godinama su je posjećivali isključivo mještani i rijetki avanturisti, ali sada postaje destinacija koja privlači sve više ljubitelja prirode i speleologa,” kaže Sabahudin Abdagić, poznatiji kao Pešterski rendžer.

Čitaj još:   MUŠKARCI ŠIROM SVIJETA PLAČU: Omiljena premijerka se udaje, sudbonosno "da" već rekla je prije... (foto i video)

On naglašava da je potencijal Godovske pećine ogroman, kako za turizam, tako i za naučna istraživanja.

  • Dva ulaza, jedno prirodno blago

Godovska pećina ima dva ulaza: jedan povremeno služi kao ponor, dok drugi predstavlja stalni izvor vode. U kišnim periodima voda potoka Piskavci teče kroz pećinu, dok u sušnim mjesecima unutrašnji izvori u lijevom zidu osiguravaju stalan dotok vode. Ovo doprinosi specifičnom ekosistemu pećine, koji još nije u potpunosti istražen.

Pećina se nalazi u zaštićenom području koje se prostire na više od pet hektara i zvanično je proglašena Spomenikom prirode geomorfološkog karaktera. Ova zaštita osigurava očuvanje njene jedinstvene vrijednosti i ekosistema, ali istovremeno otvara vrata za organizirana istraživanja i turističke posjete.

  • Nova era za turizam u Tutinu?

Iako Godovska pećina već sada privlači turiste i istraživače, njen puni potencijal tek treba da bude iskorišten. Lokalna samouprava i turističke organizacije već su prepoznale mogućnost razvoja eko-turizma i istraživačkih ekspedicija u ovom području.

U planu su dodatne mjere zaštite i poboljšanje infrastrukture, što uključuje uređene staze, signalizaciju i vodiče koji će turiste upoznavati sa prirodnim bogatstvima ovog kraja. Također, postoji inicijativa da se pećina uključi u širu turističku rutu koja bi povezala prirodne ljepote Pešterske visoravni i Sandžaka.

“Sa pravom promocijom i ulaganjima, Godovska pećina može postati jedna od glavnih atrakcija za avanturistički i eko-turizam u ovom dijelu Balkana. Netaknuta priroda, fascinantne pećinske formacije i osjećaj misterije koji ona nosi sa sobom sigurno će privući brojne posjetioce,” istakao je Abdagić.

Čitaj još:   Vic dana Srela se dva dobra druga, pričaju jedan drugom ...

Ostaje da se vidi šta će buduća istraživanja donijeti. Da li pećina krije još neotkrivene hodnike? Da li zaista povezuje Srbiju i Crnu Goru ispod površine zemlje? Ove tajne će možda tek biti otkrivene, ali jedno je sigurno – Godovska pećina nastavlja da fascinira i inspiriše sve one koji kroče u njen misteriozni svijet.

izvor: sandzakdanas.rs

ZAGREB: Kontraverzni Marko Tompson opet podijelio Hrvatsku?

Kada je hrvatske fudbalere u Zagrebu dočekalo pola miliona navijača, Read more