Za crnogorskog otpravnika poslova Ambasade u Moskvi Rusija i Crna Gora su dvije zemlje, jedna duša; Veliča šefa zloglasne Čeke
“Rusija i Crna Gora– dvije zemlje, jedna duša. Dva naroda jedno srce. Put koji je davno utrt ne smije biti izgubljen i pored sadašnjih međudržavnih odnosa, već mora ostati dužnost svih nas”, riječi su otpravnika poslova Ambasade Crne Gore u Ruskoj Federaciji Aleksandra Obradovića na Međunarodnom društveno naučnom forumu “Balkanski dijalog 2025: Crna Gora i Rusija” koji je održan 10. marta ove godine u Sankt Peterburgu. Osim toga on je juče na svom Facebook profilu objavio i fotografiju spomenika podignutom šefu zloglasne Čeke Feliksu Dzeržinskom u Lubjanki.

Feliks Dzeržinsk (1877-1926) bio je na čelu preteče ruskog KGB-a – Čeke.
Smatra se odgovornim za smrt oko 250.000 ljudi. Čeka je bez suđenja strijeljala na desetine i stotine hiljada ljudi u podrumima zatvora i na javnim mjestima.
Riječ je o ličnosti oko koje je rusko javno mnjenje polarizovano. Poznat kao “čelični Feliks”, Dzeržinski je osnovao Čeku, boljševičku tajnu policiju koja je sprovodila Crveni teror – kampanju masovnih ubistava i svirepog mučenja u godinama nakon Oktobarske revolucije 1917.
U septembru 2014. godine, ruski predsjednik Vladimir Putin je potpisao dekret kojim je elitna policijska jedinica nazvana divizija Dzeržinskog, kao u sovjetsko vrijeme.
“Sve vas vidi sve vas vidi svemirska policija”, napisao je Obradović uz objavljenu fortografiju.
Da Obradović podržava aktuelni režim u Rusiji zaključuje se i iz njegovog govora na forumu pomenutom na početku teksta.
“Stojimo danas u srcu svete Rusije, na mjestu gdje počiva jedan od najvećih sinova Crne Gore – mitropolit Vasilije Petrović Njegoš. Stojimo pred njegovim duhom, koji i danas tri vijeka kasnije, spaja naša dva naroda neraskidivim vezama bratstva, ljubavi i zajedničke sudbine”, kazao je Obradović marta ove godine u Sankt Peterburgu.

Prema njegovim riječima veliki vladika Vasilije nije bio samo duhovni vođa, već i državnik koji je svoj život posvetio borbi za slobodu Crne Gore i jačanju veza sa svetom Rusijom.
“U vremenima kada su sjenke nad Balkanom bile duge i prijetnje brojne, on je u Rusiji pronašao oslonac, sigurnost i bratsku ruku koja je čuvala njegov narod od nasrtaja neprijatelja. Danas, dok se sjećamo njegovog života i vizije, svjedočimo da sjeme koje je posijao još uvijek cvjeta – u duhovnom jedinstvu naših naroda, u našoj zajedničkoj istoriji i budućnosti”, rekao je on.
Dodao je da je mitropolit Vasilije simbol te neraskidive veze, te da je bio most između dvije pravoslavne duše, dvije istorijske sudbine, dva naroda koja su, iako razdvijena geografijom, uvijek dijelili iste ideale – ideale slobode, pravde i bratske ljubavi.
“U njegovom životu se ogleda sva suština rusko – crnogorskog prijateljstva – nepokolebljivost u zajedničkoj borbi, solidarnost u najtežim trenucima, iskrena odanost i duboko poštovanje”, istakao je Obradović.
On je tada kazao da “naša dva naroda vezuje nešto snažnije od trenutne politike, nešto trajnije od dokumenata i sporazuma. Vezuje nas zajednička vjera, zajednički osjećaj pravednosti i časti.”
“Vezuje nas istorija u kojoj su ruski carevi pomagali malu, ali ponosnu Crnu Goru, u koj su crnogorski vladari s dubokim poštovanjem gledali prema Moskvi kao prema svetioniku slovenske snage. Vezuje nas bratstvo koje nikada nije bilo samo riječ, već zakletva ispisana krvlju naših predaka”, naveo je Obradović.
I danas, dodao je on, u vremenu novih izazova, naša ljubav i naše bratstvo ostaju nepokolebljivi.
“Neka primjer mitropolita Vasilija bude svjetlsot koja nas vodi, neka njegova žrtva bude naš zavjet da ćemo čuvati i produbljivati ovo prijateljstvo, jer ono nije samo naslijeđe prošlosti, već zalog budućnosti. Neka nam u tome pomogne istina, neka nam pomogne ljubav, neka nam pomogne Bog”, zaključio je tada Obradović.
Redakcija CdM
