TIJANA Lopičić- Paradoks Trinaestojulske nagrade: Fašistička četnička ideologija i državno priznanje… (foto, video)
Izbor ovogodišnjih dobitnika Trinaestojulske nagrade, u nekoj i nekakvoj “oslobođenoj” Crnoj Gori upravo djeluje kao da je Adolf Hitler dobio Nobelovu nagradu za mir. Civilizacijski sunovrat.

Trinaestojulska nagrada nosi ime po događajima koji su od izuzetnog istorijskog značaja za Crnu Goru, a uspostavljena je 1945. godine, odmah nakon završetka Drugog svetskog rata.
Piše: Tijana Lopičić
Parametar po kojem možemo pratiti smjer u kojem se kreće jedno društvo poprilično dobro se ogleda u dodjeli Trinaestojulske nagrade, najvećeg državnog priznanja. Nažalost, sve češće se ne nagrađuje stvaralački doprinos, već se laureati biraju prema ideološkoj podobnosti, a paradoksalno je da su u konfliktu sa istorijskim značenjem koje ova nagrada nosi.
Trinaestojulska nagrada nosi ime po događajima koji su od izuzetnog istorijskog značaja za Crnu Goru, a uspostavljena je 1945. godine, odmah nakon završetka Drugog svetskog rata.
Prvo, na Berlinskom kongresu 13. jula 1878. godine, Crna Gora je postala međunarodno priznata država. Nezavisnost Crne Gore priznata je kao prva među balkanskim zemljama, i to prije Srbije i Rumunije, ili Bugarske koja je dobila samo autonomnu kneževinu.
Pokušavaju rehabilitovati zločinački četnički pokret i preko državnih priznanja koja su simbol antifašizma
Drugo, 13. jula 1941. godine dogodio se Trinaestojulski ustanak, najveći i najmasovniji antifašistički ustanak. Započeta je borba protiv fašističkog okupatora i četnika koji su, pored saradnje sa okupatorom, ubijali i sopstveni narod. Danas sljedbenici četničke ideologije vrše glorifikovanje monstruoznih ratnih zločinaca, te ih needukovanom dijelu građana prikazuju kao neke i nekakve antifašiste.
Treba napomenuti i da je 13. jul, nakon obnove nezavisnosti, zvanično ustanovljen kao Dan državnosti Crne Gore 2007. godine, a prethodno se obilježavao kao Dan ustanka naroda Crne Gore.
Sada, kada smo sa istorijskog aspekta sagledali težinu i simboliku 13. jula, po kome je nazvano najviše crnogorsko državno priznanje, zar nije duboka bruka i sramota da takve nagrade mogu pripasti mrziteljima Crne Gore i negatorima njenog suvereniteta obavijeni u fašističku četničku ideologiju?
Ako Bećir Vuković može da dobije Trinaestojulsku nagradu, onda je i Hitler mogao Nobela za mir
Da li je uopšte potrebno ukazivati na to koliko je paradoksalno da se neko ko zastupa četničku ideologiju može i kandidovati za Trinaestojulsku nagradu, koja je sušta suprotnost toj monstruoznoj ideologiji, ili se pak danas sve svodi samo na novac koji ta nagrada donosi?!
Na kraju, izbor ovogodišnjih dobitnika Trinaestojulske nagrade, u nekoj i nekakvoj “oslobođenoj” Crnoj Gori upravo djeluje kao da je Adolf Hitler dobio Nobelovu nagradu za mir. Civilizacijski sunovrat…
BONUS VIDEO: Emisija: Na kraju dana – Tijana Lopičić
izvor aktuelno portal. me