EVO Gdje je služenje vojnog roka obavezno???
U mnogim zemljama mladi moraju da služe vojsku. U pojedınim drzavama na Balkanu se sve češće čuju zahtjevi za ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka, a i Francuska je najavila korake u tom pravcu…
ISTANBUL: Globus, Ekonomıja, utorak… 03.07. 2018, 00: 39 … EVO Gdje je služenje vojnog roka obavezno???
U Francuskoj će svi šesnaestogodišnjaci morati da provedu mjesec dana radeći u državnoj službi, uz mogućnost dobrovoljnog služenja dodatna tri mjeseca u vojsci ili policiji…
Ta ideja potekla je od predsjednika Emanuela Makrona okom izborne kampanje. Rekao je da želi da francuski građani “direktno iskuse život u vojsci”
Slične argumente – da služenje vojske jača karaker i patriotsku svıjest – koriste i oni koji se zalažu da se opšta vojna obaveza, koja je u Srbiji ukinuta 2011, ponovo uvede. Neke ankete pokazuju da skoro tri četrvrtine građana podržava tu ideju.
BBC je napravio pregled država u kojima još postoji obavezni vojni rok i načina na koji je to regulisano.
Turska: Vojni rok 12 mjeseci…
Turska vlada je smanjila obavezni vojni rok sa 15 na 12 mjeseci od 01. januara 2014. godine
Predsjednık Republike Turske, Redžep Tajip Erdogan je ranije rekao da je postigao sporazum sa vojskom da smanji dužinu služenja vojnog roka koje je obavezno za sve muškarce starije od 20 godina.
Turska vojska, druga po veličini u NATO, ima oko 750.000 pripadnika, medju kojima je 500.000 vojnih obveznika, podsjeća turska agencija.
Južna Koreja…
Južna Koreja, koja je formalno još u ratu sa Sjevernom Korejom, ima vrlo strog sistem vojne obaveze. Svi vojno sposobni muškarci moraju da provedu 21 mjesec u pješadiji, 23 mjeseca u mornarici ili 24 mjeseca u vazduhoplovstvu. Imaju i mogućnost da služe u policiji, vatrogascima, obalskoj straži, ili u ređim slučajevima u državnoj administraciji.
Izuzetni sportisti mogu da računaju na oslobađanje, ako osvoje zlatnu medalju na Olimpijadi ili na Azijskim igrama.
U Sjevernoj Koreji obavezni vojni rok traje 11 godina za muškarce i sedam za žene.
Eritreja…
Svi muškarci i mlade neudate žene u Eritreji moraju da služe osamnaestomjesečni vojni rok. U praksi, tvrde humanitarne organizacije, taj rok može da traje nekoliko godina, pa i doživotno.
U izvještaju Amnesti Internešnala iz 2015. se kaže: “Regrute i dalje raspoređuju na razne civilne i vojne dužnosti, što je u stvari prisilan rad”.
Izbjegavanje služenja vojnog roka je, prema humanitarnim organizacijama, glavni razlog što mladi Eritrejci napuštaju zemlju i traže azil u Evropi…
Brazil…
Vojni rok je obavezan za muškarce preko 18 godina, s tim što studenti mogu da ga odlože.
Potencijalne regrute često odbijaju kada broj osamnaestogodišnjaka preraste broj potrebnih vojnika. Mladići moraju da prođu mnoge fizičke testove da bi bili primljeni…
Vojnicima sleduje mala plata i hrana i smještaj u kasarnama, što privači mnoge siromašne Brazilce…