IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

DRAŠKO Đenović: Raskol u SPC, PORFIRIJE se pravi mrtav i ne vidi da vjernici odlaze

Broj mitropolija i eparhija u Crnoj Gori ostaje nepromijenjen. To ne znači da će sjutra neko biti mitropolit ako dođe na Metodijevo mjesto. Episkop Metodije je dobio zvanje mitropolita jer su prošlogodišnjom odlukom Svetog arhijerejskoj sabora svi episkopi, koji su to 20 ili 25 godina, dobili zvanje mitropolita. Vjerovatno je Metodije sada ispunio taj uslov – godine – da bi postao mitropolit – objasnio je Draško Đenović

Vrh Srpske pravoslavne crkve se pravi mrtav i gura pod tepih činjenicu da se crkva dijeli i da se episkopi žale da vjernici odlaze. Veliko je iznenađenje što na saboru SPC nije bilo riječi o patrijarhovom istupu u Moskvi, već su se bavili pitanjem NDH i Kosova, a ne pričom o sadašnjosti.

U saopštenju nijesu napisali da u eparhijama, gdje postoje Artemijevi sljedbenici, veliki broj vjernika prelazi kod „artemijevaca“ zbog situacije u crkvi – kaže u izjavi za Pobjedu vjerski analitičar Draško Đenović. On objašnjava da crkvu čine vjernici i ako se smanji broj vjernika za deset odsto onda je to veliki udarac.

„Svi se prave mrtvi, kao da „artemijevci“ ne postoje, ali i sveštenstvo je kod „artemijevaca“ masovno kao i monaštvo. Ali svi se prave kao da to ne postoji i da to treba da se stavi pod tepih“, poručuje Đenović.

Govoreći o iznenađenjima na zasijedanju Sabora SPC, Đenović navodi da episkopi nijesu bili na ručku kod predsjednika Vučića jer su shvatili da veliki broj episkopa ne bi prisustvovao tom ručku. On podsjeća i da prošle godine četiri ili pet episkopa nije prisustvovalo ručku kod predsjednika.

U situaciji koja se odnosi na proglašenje mitropolita Metodija u Crnoj Gori, Đenović ne vidi ništa dramatično. Objašnjava da Crna Gora već ima tri mitropolita: arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, arhiepiskop i mitropolit mileševski Atanasije i mitropolit budimljansko-nikšićki Metodije.

„U suštini se ne mijenja ništa. Broj mitropolija i eparhija u Crnoj Gori ostaje nepromijenjen. To ne znači da će sjutra neko biti mitropolit ako dođe na Metodijevo mjesto. Episkop Metodije je dobio zvanje mitropolita jer su prošlogodišnjom odlukom Svetog arhijerejskoj sabora svi episkopi, koji su to 20 ili 25 godina, dobili zvanje mitropolita. Vjerovatno je Metodije sada ispunio taj uslov – godine – da bi postao mitropolit“, objasnio je Draško Đenović.

Čitaj još:   DVA MUŠKARCA PUCALA JEDAN DRUGOM U ZADNJICU, PA ZAVRŠILI U URGENTNOM! Bizaran incident na novogodišnju noć

On podsjeća da je, po uzoru na Rusku crkvu, Sabor SPC još prošle godine nekoliko episkopa digao na rang mitropolita, iako su oni na čelu eparhija.

Nadležnosti 

Na pitanje da li je davanjem titule mitropolita Metodiju zapravo mitropolit Joanikije na neki način razvlašćen, Đenović odgovara da nije.

„Joanikije je, pravno govoreći, nadležan za svoju mitropoliju, ali nije nadležan za drugu eparhiju u Crnoj Gori – osim što je vjerovatno predstavnik u crnogorskom registru crkava jer to mora neko da bude. To je administrativno pitanje.

Kao što je premijer Crne Gore rekao da Porfirije nije na čelu pravoslavne crkve u Crnoj Gori – on jeste na čelu pravoslavne crkve u Crnoj Gori, samo što je Joanikije kao crnogorski državljanin upisan u registar. Jedno su državni registri, a drugo je kanonska crkvena organizacija crkve“, kaže Đenović.

Upitan da protumači razna nagađanja da je Metodije dobio titulu zbog toga što je Joanikije podržao studente sa još pet vladika, Đenović konstatuje da nije došlo do promjena.

„Činjenica jeste da Joanikije nije u nekoj velikoj ljubavi sa Porfirijem, ali tu nije došlo do nekih promjena i možemo napraviti sljedeću paralelu. To je kao što je beogradski nadbiskup prošle godine postao kardinal – to je dobio on lično i sljedeći nadbiskup će biti nadbiskup, a ne kardinal, jer Beograd nema vječnog kardinala“, kaže naš sagovornik.

Kontrola 

Đenović negira našu opasku da će davanjem titule mitropolita Metodiju vlast iz Beograda sada moći bolje da kontroliše rad crkve u Crnog Gori.

„Ponavljam, on je samo dobio titulu, a nadležnosti Metodija ostaju iste. Dakle, ništa se ne mijenja osim što Crnogorci vole da se kite ordenjem i misle da će svi dobiti krila ako je Metodije postao mitropolit“, rekao je on.

Čitaj još:   Erdogan iz Biškeka: Manipulatori valutama, žele ugroziti tursku ekonomiju...

Upitan da li ima neke šanse da Eparhija budimljansko- nikšićka bude mitropolija i od čega to zavisi, Đenović kaže da nju Sabor može da digne na rang mitropolije, ali da to nije učinio i da je to odluka unutar crkve koja takođe ništa ne mijenja.

„Kakva je razlika između mitropolije i eparhije – u principu nikakva, osim što je mitropolija teritorijalno veća. Tu nemamo tačan propis koliko mitropolija mora da ima vjernika ili koliko mora da ima teritorije u kvadratnim kilometrima.

Mitropolija i eparhija su u principu iste– to je kao biskup i nadbiskup. Beograd je nadbiskupija zato što je to praksa i ima ogromnu teritoriju, ali beogradski nedbiskup nema nikakvu vlast nad ostalim biskupima u Srbiji. Štaviše to je najmanja nadbiskupija po broju vjernika u Srbiji. Subotička biskupija je manja teritorijalno, ali ima mnogo veći broj katolik“, navodi Đenović.

izvor: analitika.me

ZAGREB: Kontraverzni Marko Tompson opet podijelio Hrvatsku?

Kada je hrvatske fudbalere u Zagrebu dočekalo pola miliona navijača, Read more