LJUBIŠA Filipović: Sedam Dana do Budvanskih Izbora… (foto)
Dobro jutro! U Budvi se politička utakmica zahuktava. Iako je Budva do sada bila relativno važna za crnogorsku politiku, sadašnje gradske elite su je svele na provincijalni grabež za resursima. Grabež u kojem je sve dozvoljeno. Evo par observacija o tome ko se i za šta bori u Budvi u neđelju…
Ne zaboravite da se priključite našoj Viber zajedniciu kojoj dijelimo informacije u realnom vremenu i direktno odgovaramo na vaša pitanja. Potražite nas na ovoj aplikaciji.
U Budvi je gradonačelnik još uvijek Milo Božović, nekadašnji poslanik i menadžer grada, uhapšen i osumnjičen za transnacionalni šverc kokaina. U gradu ga odmjenjuje Nikola Jovanović, nekada mladi i perspektivni funkcioner DNP-a Milana Kneževića.
Nikolu su doveli iz Mojkovca u Budvu prije nekih 6,7 godina i on se odlučio da ne juri državnu karijeru nego da ostane u Budvi. Kada je Milo Božović postao balast NSD-u i kad su ga puštili niz vodu, Jovanović mu je ostao lojalan.
Neki od njegovih najbližih mladih saradnika su tada promijenili stranu. Mladen Mikijelj je stavljen da upravlja odborom NSD-a, a Predrag Zenović se približio PES-u.
Sada se između DF-a i liste Mila Božovića vodi pravi rat u politici i na ulicama, jer i jedne i druge podržavaju suparničke grupacije bizbjednosno-interesantnih lica.
Ovo je ono što mogu pokačiti iz medija, jer se trudim da se ne zatrujem lokalnim blatom. Postoji nekoliko stranica na fejsbuku poput Savremeni Pićanizam– koji podržava Jovanovića i sa druge strane, Angelina Petros DF- ov trol profil.
Ovi profili se međusobno optužuju da iza njih stoje funkcioneri partija, i ako ima SDT-a u Crnoj Gori, trebao bi da se pozabavi onime što jedni o drugima pričaju. Ove dvije liste su na prošlim izborima ostvarile ujednačen rezultat, dok se sada osjeća jača podrška centrale i pritisak da se glasa za DF-ovog kandidata Mikijelja.
Od liste Mila Božovića otpala je porodica Dokić. Gospođa Jasna Dokić je potpredsjednica Opštine, a njen suprug Davod je vlasnik privatnog autoprevoznika koji ima monopol na javni prevoz u Budvi.
Treća po snazi je nekad bila lista Demokrata. Nakon skromnog rezultata od proljetos, došlo je i do podjele u toj partiji, nakon što je tadašnji nosilac liste Đorđe Zenović napuštio partiju nakon najave koalicije sa PES-om.
PES je u Budvi doživio debakl sa manje od 800 glasova i sada na izbore izlazi sa Demokratama u koaliciji. Demokrate kažu da je Zenović bio nezadovoljan što je smijenjen sa mjesta nosioca liste, što malo ko vjeruje u Budvi.
URA opet izlazi sa Blažom Rađenovićem na čelu, koji je prošlim izborima osvojio 550 glasova. SDP u kolaiciji sa SD-om i LP-om je imao malo manje.
DPS je ostvario solidan rezultat sa zamalo 20% glasova.
Ovog puta neće biti Crnogorske partije Novaka Adžića, koja je imala skoro 250 glasova i malo joj je falilo za mandat. Ovi glasovi mogu sada popraviti rezultat SDP-a ili DPS-a.
Ipak, i pored velikih uloga kampanja je anemična. Građani kao da vide da su političari sami sebi postali cilji i da iz svojih intriga i od borbe za ograničene resurse ne vide dalje od zidova opštine i javnih preduzeća.
Političari nemaju nikakvu komunikaciju sa građanima i izlaznost bi trebala da bude jako mala. Rezultati ovih izbora vjerovanto neće riješiti ništa i opet ćemo kao i u prvom pokušaju iz maja, i kao i u slučaju Podgorice i drugih mjesta imati agoniju nemogućnosti sastavljanja vladajuće većine.
Toliko za danas. Ugodan ostatak dana želimo.
S poštovanjem,
Ljubomir Filipović, analitičar i kolumnista CdM- a
izvor CdM.me