KOCKANJE SA SEZONOM: Zbog neažurnosti MORSKOG DOBRA, plaže u Budvi možda neće biti spremne ni do jula?
Iako ministarka turizma Simonida Kordić tvrdi da je „95 odsto ugovora o zakupu plaža u fazi potpisivanja“, realna situacija na terenu znatno je komplikovanija nego što njena izjava sugeriše. Potpisivanje ugovora jeste formalan čin koji zakupcima omogućava preuzimanje plaža, ali nakon toga slijedi dugotrajan administrativni proces, koji u pojedinim opštinama još nije ni započet.

U Opštini Budva, prema saznanjima portala Standard, do danas nije podnijet nijedan zahtjev za dobijanje dozvole za uređenje plaža, postavljanje mobilijara i privremenih objekata.
I dok su, prema nezvaničnim informacijama, pojedine primorske opštine spremne da zbog neažurnosti JP Morsko dobro same započnu izdavanje dozvola za privremene objekte, kako bi spasile sezonu, situacija u Budvi je drugačija.
Predsjednik opštine Nikola Jovanović ranije je najavio da će u Budvi zakon i procedura biti ispoštovani do posljednjeg slova. To znači da bez ispunjavanja svih zakonskih uslova, neće biti izdatih privremenih dozvola.
Za zakupce plaža, dakle, problemi ne prestaju ni nakon potpisivanja ugovora sa JP Morsko dobro.
Naime, u Budvi je tek započeta javna rasprava o privremenim lokacijama, što dodatno usporava proces, jer bez usvajanja te odluke nije moguće odlučivati po zahtjevima zakupaca.

Čak i ako se u narednim danima ta odluka usvoji, zakupce čeka komplikovana birokratska procedura. Prvi korak nakon potpisivanja ugovora jeste obraćanje Opštini Budva i Glavnom gradskom arhitekti, no tu nastaju novi zastoji.
Po prijemu zahtjeva, Glavni gradski arhitekta zahtjev prosljeđuje Ministarstvu urbanizma i prostornog planiranja, koje je dužno da ga pregleda, izvrši terenski uvid, eventualno izvrši korekcije projekta i potom ga vrati arhitekti na finalni potpis.
Ova procedura, po jednom zahtjevu, može da traje i po nedjelju dana. Kada se to pomnoži sa stotinama zahtjeva, postaje jasno da će neki zakupci čekati i više mjesec dana na potrebnu dozvolu za rad.
Zakonski rok za odgovor ne postoji, pa sve zavisi od ažurnosti nadležnih.
Uzevši u obzir ograničene kadrovske kapacitete, teško je očekivati da će sve biti završeno “paf-paf”, kako bi to turistička sezona nalagala.
A zakupcima plaža tek nakon što dobiju sve potrebne dozvole za rad, predstoji da se uhvate u koštac sa novim problemom, a to je pronalaženje adekvatne radne snage, što je veliki izazov, imajući u vidu koliko su se turistički poslenici prethodnih godina žalili na ovaj problem.
S obzirom na trenutno stanje, postavlja se pitanje da li će zakupci uopšte stići da urede plaže na vrijeme. Ovim tempom, prve uređene plaže u Budvi mogle bi biti spremne tek u julu, što znači da bi turisti mogli zateći nespremne i neuređene obale — bez sadržaja i adekvatne infrastrukture.
Ova situacija ne šteti samo turistima, već i imidžu destinacije i prihodima lokalne ekonomije. Dok se Crna Gora trudi da se pozicionira kao ozbiljna turistička zemlja, ovakva kašnjenja predstavljaju ozbiljan udarac turističkoj privredi i imidžu države kao poželjne destinacije.

izvor: standard.me