MARKO Kovačević “Šubara” kormilari Nikšićem dok čeka reizbor: Istekao mu mandat, on i dalje obavlja dužnost
Lokalna skupština nije ovlastila nijednog od potpredsjednika da upravlja opštinom, što znači da nikšićka izvršna vlast trenutno ili ne donosi odluke ili da Kovačević povlači nelegalne poteze

Iako je Marku Kovačeviću (Nova srpska demokratija) prije tačno sedmicu istekao mandat predsjednika Opštine Nikšić, on i dalje obavlja tu funkciju.
To pokazuju javni istupi i aktivnosti Kovačevića, o kojima se građani mogu informisati na sajtu nikšićke opštine (niksic.me) i u medijima.
On je na poziciju prvog čovjeka grada pod Trebjesom izabran 10. maja 2021. godine, što znači da mu je, shodno Zakonu o lokalnoj samoupravi (član 55), četvorogodišnji mandat istekao istog datuma ove godine, odnosno – prethodne subote.
Prema istom propisu (član 66), kad predsjedniku opštine prestane mandat, tu funkciju će, do izbora novog, vršiti potpredsjednik kog odredi lokalni parlament.
Nikšić ima dva potpredsjednika – Zorana Tomića (Socijalistička narodna partija) i Mitra Goranovića (Demokrate), ali skupština te opštine nijednom od njih dala ovlašćenje da upravlja gradom.
“Vijestima” je to potvrdio šef nikšićkog parlamenta Nemanja Vuković (Demokrate), kazavši da je posljednja sjednica tog organa održana 27. marta.
Imajući u vidu navedeno, to znači da nikšićka izvršna vlast trenutno ili ne donosi odluke, jer, formalno-pravno, nema lice ovlašćeno za to, ili da Kovačević, koji je nastavio da obavlja funkciju, povlači nelegalne poteze.
Prema Zakonu o lokalnoj samoupravi (član 66), ako čelniku opštine prestane mandat, novi se mora izabrati najkasnije 30 dana od tada. Ako se to ne desi, lokalni zakonodavni dom, na predlog Vlade ili odbornika, donosi odluku o skraćenju mandata sebi.
Kovačević i Opština Nikšić nisu “Vijestima” odgovorili na pitanja da li je on donosio odluke nakon isteka mandata i ako jeste – koje, ali je Kovačević najavio listu da će Informativna služba opštine u ponedjeljak dati odgovore.
Sagovornik “Vijesti” iz nikšićke opštine tvrdi da su Kovačević i ostali organi te lokalne samouprave “u tehničkom mandatu do izbora novog šefa opštine”, te da potpredsjednicima mandat ističe kad i predsjedniku.
“A pošto je u pitanju period u vakuumu, nakon proglašenih rezultata izbora do konstituisanja novog saziva (skupštine) i izbora predsjednika i potpredsjednika (opštine), trenutni organi su u tehničkom mandatu. Tj. održavaju status kvo, odnosno postojeći nivo angažovanosti do izbora novih izvršnih organa, po uzoru na Vladu Crne Gore kao izvršni organ na državnom nivou”, naveo je sagovornik.
Međutim, “tehnički mandat” nije propisan zakonima, a u aktu o lokalnoj samoupravi (članovi 66 i 67) jasno je napravljen izuzetak kad potpredsjednik može ostati duže u fotelji od predsjednika – kad prvom čovjeku opštine istekne mandat, a što se desilo u gradu pod Trebjesom.
Na sajtu tamošnje opštine su od 10. maja, otkad Kovačević ne bi trebalo da je na funkciji, objavljena tri saopštenja u kojima je on predstavljen kao prvi čovjek grada. Prvo se tiče njegovog prisustva liturgiji i lomljenju slavskog kolača u Sabornoj crkvi Sv. Vasilija Ostroškog u Nikšiću, povodom praznika toga sveca, drugo se odnosi na uručivanje svetovasilijevskih zahvalnica, a treće je prijem Nebojše Drinića, odbornika banjalučkog parlamenta i potpredsjednika i generalnog sekretara Partije demokratskog progresa.

Organizovao i prijem: Kovačević s odbornikom Drinićem iz Banjalukfoto
Uz to, Kovačević je u četvrtak u Podgorici bio jedan od govornika na konferenciji o razvoju nekretnina “RE:D” (Real Estate Development), na kojoj je predstavljen kao čelnik Nikšića.
“Vijesti” od Kovačevića očekuju odgovor i na pitanje zašto je nakon isteka mandata imao aktivnosti kao predsjednik opštine.
Listu su iz Ministarstva javne uprave najavili da će odgovoriti na upit da li postoji neka vrsta sankcije ako neko, nakon isteka mandata, prisvaja nadležnosti prvog čovjeka opštine.
U Nikšiću se ovih dana pregovara o formiranju vlasti, a Kovačević ima najveće šanse da ostane na njenom čelu.
Sjednica lokalnog parlamenta na kojoj će se potvrditi mandati odbornicima novog saziva, zakazana je za 27. maj.
Na lokalnim izborima održanim 13. aprila, Demokratska partija socijalista osvojila je 16 odborničkih mandata, koalicija Za budućnost Nikšića (ZBNK) koju je predvodio Kovačević 15, Pokret Evropa sad (PES) pet, Demokrate-Plenum 083 tri i Evropski savez dva.
Pošto nikšićki parlament ima 41 odborničko mjesto, za formiranje vlasti potrebna je najmanje 21 “ruka”. Ako se dogovore ZBNK, PES i Demokrate, partneri iz državne vlasti, imali bi većinu od 23 odbornika.
Ta tri politička aktera nedavno počela su da pregovaraju o vlasti. Na pitanje “Vijesti” dokle se stiglo u tom procesu, kao i kad će se znati rezultati eventualnog dogovora, Nemanja Vuković je u utorak odgovorio da oni ostaju pri principu da “ništa nije dogovoreno, dok sve ne bude dogovoreno”.
“Vjerujem da ćemo do 27. maja imati dogovorenu vlast, da ćemo na toj sjednici izabrati predsjednika Skupštine, a da će on sazvati sjednicu na kojoj će biti biran predsjednik Opštine, a vjerujem i potpredsjednici Opštine, i da ćemo time zaokružiti formiranje vlasti. Ali, ostajemo pri stavu koji se 2021. pokazao kao ispravan – da dok sve ne dogovorimo, ne izlazimo u javnost s pojedinostima iz pregovaračkog procesa”, poručio je on.
Kovačević je početkom maja rekao portalu Javnog servisa da su pregovori počeli i da je “atmosfera dobra”.
“Ustanovili smo princip da dok sve ne dogovorimo, ne izlazimo u javnost. Mislim da će pregovori biti efikasni i da se neće puno čekati na konstituisanje vlasti”, naveo je on.
Zakonom o lokalnoj samoupravi (član 39) propisano je da se gradski parlament mora konstituisati, izbornom njegovog šefa, u roku od 60 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora u Službenom listu (objavljeni 28. aprila).
Čelnik opštine bira se najkasnije u roku od 30 dana od konstituisanja skupštine.
Ako se to ne desi, predsjednik države moraće da raspiše nove izbore.
piše: Aljoša Turović

izvor: vijesti.me