U IGRI SU MILIJARDE: Na startu Trampova mandata, skoro pa neizrecivo. Stižu vijesti o velikom zaokretu u Bijeloj kući- u fokusu je Putin… (foto, video)
Postoje indikacije i da američko ministarstvo financija priprema sankcije Rusiji, ali i zemljama koje trguju s njom…
VAŠINGTON: Svijet, Zanimljivostik, vijesti, ponedeljak, 19. 05. 2025… 07: 26… U IGRI SU MILIJARDE: Na startu Trampova mandata, skoro pa neizrecivo. Stižu vijesti o velikom zaokretu u Bijeloj kući- u fokusu je Putin… (foto, video)
Donald Tramp potvrdio je ono što se već dugo nagađalo. Do rješavanja situacije će doći tek kada on sjedne za isti stol s Vladimirom Putinom, kojeg smatra jedinim sebi ravnim sugovornikom kad je riječ o Ukrajini. Predsjednika Volodimira Zelenskog neće se ništa pitati. Kao ni europske čelnike.

Donald Trump u Abu Dhabiju Brendan Smialowski/afp/profimedia/Brendan Smialowski/afp/profimedia
Predsjednika Volodimira Zelenskog neće se ništa pitati. Kao ni europske čelnike. “Čim to bude izvedivo”, Trump je odgovorio na pitanje novinara kada očekuje da će se sastati s Putinom te dodao da će svijet biti “mnogo sigurnije mjesto” za dva do tri tjedna.
Američki predsjednik neće otići na pregovore ako unaprijed ne bude siguran da će iz njih izaći kao pobjednik. Isto je i s Putinom. Ali što točno može Washington učiniti da ne bude izigran? SAD bi, prije svega, osiguravajući dodatnu vojnu pomoć Ukrajini, trebao izvršiti pritisak na Putina da sjedne za pregovarački stol. Svako smanjenje ili uvjetovanje vojne pomoći Kijevu slabi američku pregovaračku poziciju, a Putin koristi svaku naznaku kolebanja kao signal da može nastaviti agresiju bez ozbiljnih posljedica.
State Department prošlog je tjedna obavijestio Kongres o dva nova paketa vojne pomoći Ukrajini, koji uključuju obuku pilota, tehničko održavanje i modernizaciju borbenih aviona F-16 u vrijednosti od 310,5 milijuna dolara te odobrio izvozne dozvole za vojnu opremu u vrijednosti od 50 milijuna dolara.
Ekonomske sankcije
Američka administracija također razmatra mogućnost uklanjanja ograničenja koja su postojala na vojnu pomoć Ukrajini. Riječ je o 3,8 milijardi dolara već odobrenih u Kongresu, ali ta sredstva još nisu potpuno iskorištena. Ukrajina bi time dobila oružje potrebno za barem još nekoliko mjeseci borbe.
Neimenovani izvor iz State Departmenta otkrio je za britanski Times da Bijela kuća razmatra svoje opcije i sprema se zauzeti “stroži i odlučniji stav”, a što uključuje korištenje preostale vojne pomoći za održavanje ukrajinske obrane.
Osim vojnog, SAD bi mogao na Putina uoči pregovora izvršiti i ekonomski pritisak uvođenjem sankcija u naftnom i bankarskom sektoru. Postoje indikacije da američko ministarstvo financija, pod predsjednikom Trumpom, priprema sankcije Rusiji.
Naime, republikanski senator Lindsey Graham ima više od 70 glasova podrške u Senatu, s obje strane političkog spektra, za uvođenje ozbiljnih novih sankcija protiv Rusije i carine zemljama koje trguju s Rusijom, što je vjerojatno usklađeno s Bijelom kućom.

Sankcije bi uključivale 500- postotnu carinu na uvoz iz zemalja koje kupuju rusku naftu, naftne derivate, prirodni plin ili uran, prema nacrtu zakona u koji je uvid imao Bloomberg. William Taylor, bivši američki veleposlanik u Ukrajini, primijetio je u intervjuu za CBS da je došlo do promjene u američkoj vojnoj politici u korist Ukrajine, a protiv Putina, koji očito koči ove pregovore.
“Mislim da je strpljenje ove administracije na izmaku”, rekao je.
Administracija se, kako je izjavio drugi izvor iz State Departmenta, “nada najboljem, ali se priprema za najgore”, što sugerira da bi Trump mogao, umjesto novih sankcija protiv Rusije, krenuti drugim putem i ublažiti postojeće mjere. Pitanje je hoće li u pregovorima izabrati mrkvu ili batin
Međutim, prije bilo kakvih pregovora s Putinom, Sjedinjene Države morat će poduzeti konkretne i odlučne korake. Jer ovaj pristup djeluje mlako, teško ga je nazvati pritiskom; u najboljem slučaju riječ je o tapšanju po leđima.
Stephen Sestanovich, bivši savjetnik američke vlade za bivše sovjetske republike, izjavio je za The Times kako Trump, najavljujući sastanak s Putinom bez prethodnih priprema, djeluje kao da popušta Kremlju.
Dakle, prije bilo kakvog sastanka i određivanja njegova datuma, SAD bi trebao uvesti najavljene sankcije i/ili pokazati da je spreman nastaviti naoružavati Ukrajinu.
Dodatni teritorij
Jer Putin će se, bez sumnje, za pregovore temeljito pripremiti. Oslanjajući se na svoje dugogodišnje iskustvo iz KGB-a, ruski čelnik poznat je po pomnoj pripremi i dugoročnom strateškom razmišljanju.
“Poznat je po tome da se pedantno priprema za pregovore i majstor je detalja”, izjavio je nedavno za CNN John Lough, analitičar u think- tanku New Eurasian Strategies, i dodao da je Putin vješt u improvizaciji, te može sugovornika istovremeno i šarmirati i zastrašiti.

Za sada ovi pregovori idu u Putinovu korist. On nema namjeru zaustaviti rat, a dobiva obnovu odnosa sa SAD-om. Glavno pitanje koje se sada postavlja jest: ako i kada sjedne za stol, hoće li tražiti više teritorija nego što Rusija sada kontrolira u Ukrajini? I što će u tom slučaju učiniti Trump?
SAD jasno predlaže zamrzavanje linija bojišnice, tj. da obje strane ostanu na pozicijama koje drže u ovom trenutku, bez daljnjih ofenziva. Pregovori između ruske i ukrajinske delegacije u Istanbulu u petak pokazali su da je Putinov cilj i dalje zauzimanje što više teritorija kako bi mogao postići učinkovitu političku kontrolu nad Ukrajinom.
U međuvremenu, Zelenskom ne preostaje ništa drugo nego učiniti sve što je u njegovoj moći da obrani zemlju, pretvarajući Ukrajinu u teško probojnog “čeličnog dikobraza”.
BONUS VIDEO: Donald Trump to call Vladimir Putin to discuss stopping the ‘bloodbath’
izvor Jutarnji list.hr