DRAGAN POPOVIĆ: „Zašto Srbija krije da je u Srebrenici ubijeno 8.000 ljudi?“
Historičar Dragan Popović, autor prve naučne knjige u Srbiji o genocidu u Srebrenici, otvoreno proziva akademsku i političku elitu zbog, kako kaže, sistematskog negiranja i relativizacije zločina koji se desio u julu 1995. godine. U razgovoru za Detektor, Popović ističe da mu je cilj da podstakne srpsko društvo na dijalog o zločinima iz devedesetih i odgovornosti države prema žrtvama.

Njegova knjiga „Gubljenje ljudskosti – Srebrenica kao istorijska činjenica“, bazirana na dokumentima Haškog tribunala, sistematizuje podatke o žrtvama i izvršiocima, ali istovremeno ukazuje na poricanje zločina koje, prema njegovim riječima, još uvijek dominira u srpskom društvu.
„U javnosti stalno slušamo da su se muslimani sami pobili, da su ginuli u šumama i minskim poljima, da su stradali u legitimnim vojnim akcijama… A onda, ako i priznaju da su streljani, to je bio neki ‘luđak’. Država nema ništa s tim – to je dominantni narativ. E to vam sve mnogo govori o karakteru tog zločina“, kaže Popović.
On smatra da je srpski politički i akademski vrh razvio čitavu kulturu negiranja i relativizacije genocida, gdje se izbjegava otvoreno veličanje zločina, ali se kroz eufemizme i selektivnu istinu održava lažna slika o onome što se dogodilo.
„Zvanični narativ neće nikada reći ‘da, pobili smo ih’, koliko god bio nacionalistički. Radije će reći da su Bošnjaci nastradali u minskim poljima. To je ono kad sjednete u kafanu i neko kaže: ‘Malo smo ih pobili’. E o tome bih volio da Srbija razgovara – zašto nalazimo narative da sakrijemo ono što se zna?“, dodaje Popović.
Aktivizam mu nije stran. U Potočare je prvi put otišao 2004. godine i od tada neprekidno radi sa žrtvama i preživjelima. Iako mu policija upada u kancelarije, a prijetnje su, kako kaže, svakodnevne, ne odustaje od misije suočavanja s prošlošću.
„Želim da otvorimo razgovor zašto skrivamo činjenicu da je srpska vojska ubila 8.000 ljudi u Srebrenici i da je cilj bio uništenje Bošnjaka u srednjem Podrinju“, ističe.
Na promocije njegove knjige u Srbiji, ukoliko se i pojavi neko iz političkog života, to su najčešće marginalne grupacije. Prema njegovom mišljenju, genocid odavno nije više političko pitanje u Srbiji – čak ni za opoziciju.
„Opozicione stranke se ne izjašnjavaju – ni za, ni protiv. I niko ih ništa i ne pita“, kaže Popović, dodajući da je primjetan i zamor društva za ovakve teme, dok su mladi historičari preplašeni statusom „neprijatelja države“ koji se vezuje za one koji insistiraju na istini.

izvor: sandzakdanas.rs