IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

Pare za ostanak (ni) su bačene: Vlast i opozicija u Pljevljima različito o mjerama za zadržavanje mladih… (foto, video)

Skoro dva miliona eura direktne finansijske podrške je veliko opterećenje za budžet, ali i jedan od načina da se pokuša zaustaviti loša demografska slika u najsjevernijoj crnogorskoj opštini…

PLJEVLJA: Crna Gora, Zanimljivosti, srijeda 16. VII 2025… 17: 56…  Pare za ostanak (ni) su bačene: Vlast i opozicija u Pljevljima različito o mjerama za zadržavanje mladih… (foto, video)

Detalj iz Pljevalja, Foto: Goran Malidžan

Detalj iz Pljevalja, Foto: Goran Malidžan

Izdvajanje skoro dva miliona eura direktne finansijske podrške građanima je veliko opterećenje za budžet, ali i jedan od načina da se pokuša zaustaviti loša demografska slika u najsjevernijoj crnogorskoj opštini.

To je “Vijestima” kazao predsjednik optšine Pljevlja Dario Vraneš.

U opoziciji, međutim, smatraju da mjere imaju ograničen efekat, i da su dugoročno finansijski neodržive.

Prvi čovjek grada smatra da je natalitet u Pljevljima ozbiljan problem i da je u pitanju biološki opstanak te sredine.

“U pitanju jeste ozbiljan novac, ali je i pad nataliteta ozbiljan problem. Natalitet je desetkovan, za par godina biće problem sa viškom prosvjetnih radnika u Pljevljima”, kazao je Vraneš. navodeći primjer Osnovne škole “Boško Buha”, u kojoj je prije 20 godina nastavu pohađalo 1.200 učenika, a danas 370.

Dario Vraneš
Dario Vranešfoto: Luka Zeković

Kazao je da se opština Pljevlja suočava sa pravom demografskom kataklizmom i da su u ovoj godini do sada rođene svega 72 bebe, što je prije samo 20 godina bio broj na mjesečnom nivou.

Lokalna uprava, tvrdi Vraneš, nizom mjera pokušava da poveća natalitet i da se strategija odvija u tri pravca: zapošljavanjem i otvaranjem novih radnih mjesta, izgradnjom infrastrukture za kvalitetan standard života, kao i nizom mjera finansijske podrške.

Očekuje da će efekat mjera koje preduzimaju biti sve veće sa protokom vremena.

Vraneš kaže da je odseljavanje stanovništva u druge sredine i dugogodišnji problem negativnog prorodnog priraštaja, uz nezaposlenost i zagađenje, jedan od tri najveća problema sa kojima se susreće pljevaljska opština.

Kao jednu od mjera za povećanje nataliteta, Skupština opštine je nedavno usvojila odluku kojom će svaka nezaposlena trudnica i porodilja iz opštinskog budžeta primati mjesečno 450 eura, za šta će se godišnje iz budžeta izdvajati 500.000 do 600.0000 eura. U opoziciji smatraju da će se taj iznos u narednim godinama kretati i do milion eura.

Nezaposlenim trudnicima i porodiljama u Pljevljima naknada će početi da se isplaćuje od 1. oktobra, a isplaćivaće se sve dok za to postoje materijalne mogućnosti u budžetu Opštine.

Čitaj još:   ZASTRAŠUJUĆA POVREDA I UŽAS NA "MAKSIMIRU": VEZISTI NOGA PUKLA NA DVA MJESTA... (foto)

Nezavisni odbornik Saša Ječmenica smatra da su mjere koje opština donosi u vezi sa povećanjem nataliteta populističke i da imaju ograničen efekat.

“Mislim da će ove mjere imati ograničan efekat, a značajno će biti ugrožene opštinske finansije jer davanja iz budžeta premašuju dva miliona eura, što je ogroman novac. Ne može ova sredina i građani da zavise samo od socijalnog davanja i ne opravdavam to što opština ulazi u sveru socijalne politike države.

Smatram da je bolje da je opština opredjelila subvencije za poslodavce koji bi otvarali nova radna mjesta, gdje bi se mogli Pljevljaci zapošljavati, nego izdvajati ovolika sredstva za nešto što ima ograničen efekat, a dugoročno opterećuje budžet opštine. Subvencijama dati prostora lokalnoj privredi da ojača i počne sa novim zapošljavanjem”, kazao je Ječmenica “Vijestima”.

Saša Ječmenica
Saša Ječmenicafoto: Goran Malidžan

Ječmenica smatra da lokalna vlast ovom odlukom demotiviše privredni rast opštine i da je trajno loša za opštinu i uvodi je u problem finansiranja.

“Ovo je uzaludno bacanje novca. Recept je bio da se podrže poslodavci i da se zaposle žene. Mi nismo uspjeli da smislimo da vidimo kako da postaknemo preduzetnike i privrednike Pljevalja nego smo utrčali sa novcem da ga trošimo bezidejno misleći da će vam populizam donijeti neke glasove”, rekao je Ječmenica.

Ječmenica je pozvao da se ova naknada isplaćuje iz posebnog fonda koji bi se punio iz sredstava Rudnika uglja, EPCG, CEDIS-a i kako je rekao iz dopirinosa svakog člana Demokrata zaposlenog u javnom sektoru. Demokratska Crna Gora je predlagač ove odluke.

Odbornik DPS-a Haris Alavać smatra da ovakve odluke ne mogu donijeti dejstvo na kratke rokove.

“Odluka nije pravična i nije izvodljiva u dugom periodu i skupo nas košta”, rekao je Alavać.

Božidar Bajić iz Pokreta za Pljevlja kazao je da se mora stati uvođenju i širenju kruga novih korisnika u paralelnom sistemu država – opština, a odbornik Nove Božidar Jelovac smatra da će odluka opteretiti budžet, ali da je ovo najbolji način da dođe do povećanja nataliteta.

Božidar Jelovac
Božidar Jelovacfoto: Screenshot/TV Pljevlja

Kako bi uticala na povećanje nataliteta u Pljevljima SO Pljevlja 2023. je usvojila odluku prema kojoj djeca do 18 godina starosti dobijaju od opštine mjesečno dodatak u visini od 30 eura, a korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice i invalidnine po 50 eura.

Prošle godine iz budžeta opštine isplaćeno je 1,2 miliona eura, a ove godine za te namjene planirano je 1,27 miliona eura.

Čitaj još:   SRAMNI MURAL RATKU MLADIĆU OSLIKAN I U NOVOM SADU: Autor ove bruke je...

Ječmenica smatra da djeci od 16 do 18 godina treba ukinuti dječiji dodatak i na taj način djecu usmjeravati prema radu, a ne kladionicama.

Ječmenica smatra da je bolje bilo novcem koji je opredjeljen za subvencije koje imaju za cilj povećanje nataliteta izgraditi neke sadržaje u Pljevljima kao što je bazen, kako djeca ne bi morala da idu u druge gradove da bi učila da plivaju.

“Mora malo i dodatnih sadržaja da se ubaci. Nije sve u djeljenju para”, kazao je Ječmenica.

Kako bi zadržala mlade porodice da ostanu u Pljevljima, Opština subvencionira i kamatu na stambene kredite mladim bračnim parovima koji nemaju riješeno stambeno pitanje.

Opština finansira maksimalno do 100 eura kamate mjesečno, u periodu do 10 godina.

Kako bi zadržala mlade ljude na selu lokalna uprava u Pljevljima opredjeljuje dio novca iz budžeta kako bi im pomogla da realizaciju određene investicija na svom gazdinstvu.

Opština će mlade poljoprivednike koji namjeravaju da investiraju u dalji razvoj poljoprivrede pomagati sa do pet hiljada eura, a pravo na podršku mogu ostvariti pod uslovom da je starosti 18-30 godina i da se isključivo bavi poljoprivredom.

Bonus video: Pravoslavni blagdan postaje praznik opštine Pljevlja

izvor Vijesti.me

NAJAMNIK- Priča prema istinitom dogadjaju… (foto)

U Prlinama na domak Akova živjela je porodica Raifa Pilava. Read more

SARAJEVO, CRVENI TEPIH: Danas počinje 24. Sarajevo film festival…

Čast da otvori 24. izdanje SFF-a pripala je slavnom poljskom Read more