Svjetsko čudo iz Pljevalja izlazi iz tame depoa… (foto, video)
PREMIJERNO PRED CRNOGORSKOM PUBLIKOM: Direktorica Zavičajnog muzeja Dejana Drobnjak za Pobjedu o nabavci specijalizovane vitrine u kojoj će biti izložena diatreta nakon pola vijeka čekanja…
PLJEVLJA: Region, Zanimljivosti, vijesti, srijeda 23. VII 2025… 10: 26… Svjetsko čudo iz Pljevalja izlazi iz tame depoa… (foto, video)
Jedna je od malobrojnih, u cjelosti sačuvanih, diatreta koje su do sada pronađene u svijetu. Neprocjenjive je vrijednosti. Zbog takvog značaja i jedinstvenog izgleda, očekivalo se da će se za nju napraviti poseban objekat – muzej u kojem bi bila izložena i dostupna javnosti. Do sada je mogla postati svjetska atrakcija i biti valorizovana u kulturno-turističkom pogledu, kako Pljevalja, tako i Crne Gore – kazala je Dejana Drobnja…
Foto: Zavičajni muzej Pljevlja
Nakon vjekova koje je provela u grobnici, na lokalitetu Municipium S, te pola vijeka čekanja u mraku muzejskog depoa nakon iskopavanja, remek-djelo rimskog staklarstva- luksuzni pehar, poznat kao pljevaljska diatreta, najkasnije do kraja godine biće prvi put biti izložen i dostupan crnogorskoj javnosti.
Nedavno je predsjednik opštine Pljevlja dr Dario Vraneš potpisao ugovor između Opštine i firme Archa inženjering d. o. o. iz Ajdovščine u Sloveniji o nabavci specijalizovane vitrine sa postamentom, u kojoj će biti izložena diatreta.
Vitrina, čija je vrijednost 59.398,90 eura, donacija je Uneska, a rok za njeno postavljanje je šest mjeseci od dana raspisivanja tendera. Ipak, pljevaljska diatreta neće biti dio stalne postavke, već će biti izlagana povremeno jer, kako je za Pobjedu kazala direktorica Zavičajnog muzeja u Pljevljima Dejana Drobnjak, teško da se može reći da su i sada, u pravom smislu, stvoreni uslovi za izlaganje diatrete.
– To će biti moguće samo izgradnjom posebnog objekta za potrebe muzeja, koji će zadovoljiti sve bezbjednosno-tehničke uslove i standarde koje ispunjavaju muzeji u čijem fundusu se baštini neprocjenjivo kulturno dobro – rekla je ona, dodajući da je riječ o nabavci specijalizovane vitrine, sa postamentom za izlaganje, koja bi trebalo da zadovolji sigurnosne uslove i mjere bezbjednosti za, eventualno, povremeno izlaganje diatrete.

Dejana Drobnjak (FOTO: Privatna arhiva)
Podsjetimo, ova diatreta je bila izložena u Moskvi i Londonu. Artefakt, nastao u 4. vijeku naše ere, jedan je od najdragocjenijih pokretnih kulturnih dobara Crne Gore, a o njegovoj vrijednosti najbolje svjedoči činjenica da je na svijetu manje od 10 kompletno očuvanih diatreta…
PROCEDURA
Drobnjak je pojasnila da je cjelokupna procedura pokrenuta nakon jedne konferencije koju je organizovao Unesko prošle godine, gdje je bilo riječi o bezbjednosti kulturnih dobara, a na kojoj je ona učestvovala na inicijativu Ministarstva kulture i medija.
– Na konferenciji sam predstavila istorijat o diatreti i upravo stanje u kojem se Zavičajni muzej nalazi, kao i nemogućnost izlaganja ovog izuzetnog i neprocjenjivog kulturnog dobra. Tada je potekla inicijativa od predstavnika organizacije Unesko da bi oni možda mogli da nam doniraju sredstva za nabavku nekog specijalizovanog postamenta.
Nakon pola godine uslijedili su intenzivni pregovori o ovoj investiciji, tako da je u februaru ove godine potpisan ugovor o saradnji između predstavnika Unesko organizacije i Zavičajnog muzeja – kazala je Drobnjak.
Dejana Drobnjak (FOTO: Privatna arhiva)
Procedura, prema njenim riječima, nije bila nimalo jednostavna, zbog činjenice da se proizvodnjom ove posebne vrste specijalizovanih muzejskih vitrina bavi mali broj firmi koje u svojim aktivnostima imaju program opremanja muzeja.
- Dosta vremena je posvećeno pronalasku proizvođača koji bi mogli zadovoljiti tražene uslove, a istovremeno da se njihove usluge mogu uklopiti u raspoložive finansijske mogućnosti muzeja. Takođe, bilo je potrebno i osmisliti izgled i precizirati idejno rješenje same vitrine, u čemu su učestvovali dijelom i zaposleni muzeja, kojima je uobičajen timski rad u donošenju zajedničkih rješenja. Zahtjevna je bila procedura kompletiranja projektne dokumentacije. Iz Ministarstva finansija nam je predočeno, iako je riječ o donatorskim sredstvima, da je jedini način nabavke putem javnog oglašavanja, što je dodatno otežalo cjelokupnu proceduru – rekla je Drobnjak.
Pojasnila je da je tenderski postupak, ispred JU Zavičajni muzej Pljevlja, sprovela služba za javne nabavke Opštine Pljevlja, koja je osnivač Zavičajnog muzeja.
- Tek nakon trećeg javnog poziva izabran je prijavljeni izvođač radova koji je zadovoljavao sve uslove i kriterijume, a to je bila firma Archa inženjering d. o. o. iz Slovenije. Ugovor o realizaciji ovog muzejskog projekta, ispred osnivača, potpisao je predsjednik opštine Pljevlja i nadam se da će do kraja godine biti sproveden i finiširan – istakla je Drobnjak. VALORIZACIJA
Drobnjak je kazala da je pljevaljska diatreta do sada mogla postati svjetska atrakcija i biti valorizovana u kulturno-turističkom pogledu, kako Pljevalja, tako i Crne Gore. Međutim, prema njenim riječima, nije se razmišljalo u tom pravcu.
- Muzej je od osnivanja, 1952. godine, „privremeno“, bio smješten u objektu Doma kulture, gdje je ostao više od sedam decenija. Dok je trajala rekonstrukcija ovog objekta, od 2007. do 2019. godine, tj. skoro 12 godina, vjerovali smo da je to prilika da se za muzej nađe prostorno rješenje i da će dobiti samostalan objekat. Međutim, to se nije dogodilo. Muzej je vraćen u okviru Doma kulture, istina dobijen je nešto veći prostor, koji je maksimalno iskorišćen, ali nije adekvatan za muzejski ambijent, prvenstveno zbog sigurnosnih uslova, pristupačnosti, nedostatka prostora za depo, koji je ostao u drugom stambenom objeku udaljenom od muzeja, što je nepovoljno zbog obrade i transporta muzejskog materijala potrebnog za postavke i prezentaciju – istakla je Drobnjak.
Sve navedeno, kako je kazala, navodi na zaključak da se u ovakvim postojećim uslovima, u kojima se Zavičajni muzej nalazi, do sada nije mogla izložiti diatreta, koja je kulturno dobro neprocjenjive vrijednosti.
SENZACIJA
Drobnjak je iskazala veliko zadovoljstvo što se u našoj javnosti sve češće predstavlja Zavičajni muzej i što se priča o pljevaljskoj/kominskoj dijatreti koja je, kako je kazala, jedno od najvrednijih pokretnih kulturnih dobara Crne Gore, i o čijem postojanju se malo znalo.
- Pronađena je 1975. godine, tokom arheoloških istraživanja na nekropoli antičkog lokaliteta Municipijum S, koje se nalazi u Kominima, prigradskom naselju u blizini Pljevalja. Tačnije, diatreta je tada pronađena u kamenoj grobnici, koja se sastojala od više odaja, gdje se u jednoj od njih nalazio olovni sarkofag sa skeletnim ostacima pokojnika, muškarca starosti oko 45 godina. Diatreta je, uz još tri staklena predmeta, bila pohranjena pored ramenog dijela pokojnika i samo je pukom slučajnošću sačuvana. Usljed činjenice da nijesu pronađeni predmeti od plemenitih metala, pretpostavlja se da je grobnica u prošlosti već bila opljačkana. Uzgred, treba naglasiti da su staklo i predmeti od stakla u antičkom periodu imali veću vrijednost od zlatnih i srebrnih predmeta, što se kasnije promijenilo – kazala je Drobnjak.
Prema njenim riječima, diatreta je ukazivala visok položaj, moć, uzvišenost i eleganciju onoga ko je posjeduje.
- To su mogli biti samo upravitelji bliski samom vladaru čime su isticali svoj stalež i pripadnost. Koristila se samo u posebnim prilikama, za ispijanje zdravice na svečanostima i pirovima – rekla je ona.
Drobnjak je istakla da je pronalazak diatrete u Kominima 1975. godine predstavljao senzaciju u naučnim krugovima.
- Jedna je od malobrojnih, u cjelosti sačuvanih, diatreta koje su do sada pronađene u svijetu. Neprocjenjive je vrijednost. Zbog takvog značaja i jedinstvenog izgleda, očekivalo se da će se za nju napraviti poseban objekat – muzej u kojem bi bila izložena i dostupna javnosti – istakla je Drobnjak.
Ona je objasnila da je diatreta staklena pehar-čaša, koja potiče iz perioda početka 4. vijeka naše ere, a da se njihova proizvodnja sprovodila u tada najprestižnijim staklarskim radionicama u Kelnu, u današnjoj Njemačkoj, prostoru koji je tada bio dio velikog Rimskog carstva.
- Proces izrade je i do danas ostao misterija, kako se iz jednog komada stakla može napraviti takav božanstveni predmet sa ukrasnom čipkom koja je dobijena brušenjem. Majstori su za života mogli napraviti jednu do dvije diatrete, zbog čega su imali povlašćen položaj vladara – rekla je Drobnjak.
Opština da obezbijedi adekvatnu lokaciju za potrebe Zavičajnog muzeja…
Dejana Drobnjak je kazala da Zavičajni muzej sa lokalnom upravom ima veoma dobru saradnju. Nada se da će u narednom periodu biti pozitivni stavovi podrške nadležnih, prije svega, u izraženijoj potrebi za organizovanjem muzeja kao samostalne prostorne jedinice, koja bi zadovoljila sve bezbjednosne i prostorne kriterijume i obezbijedila adekvatno sprovođenje muzejske djelatnosti, u okviru čega se podrazumijeva i apsolutna pristupačnost osobama sa invaliditetom, što je sada otežano zbog izražene visoke spratnosti prostora u kojem je smješten muzej…
BONUS VIDEO: Dejana Drobnjak, istoričarka, muzejska savjetnica, direktorica Zavičajnog muzeja Pljevlja
izvor Pobjeda.me