IBALKAN

Vaše Pravo, Vaš Portal

PROČITAJTE BIOGRAFIJE NOVIH ČLANOVA PREDSJEDNIŠTVA BIH… (foto)

Prema nezvaničnim informacijama, novi članovi Predsjedništva BiH su: Denis Bećirović, Željko Komšić i Željka Cvijanović…

SARAJEVO: BiH, Zanimljivosti, vijesti, ponedeljak, 03. X- 19: 34… PROČITAJTE BIOGRAFIJE NOVIH ČLANOVA PREDSJEDNIŠTVA BIH… (foto)

Oni su novi članovi Predsjedništva BiH: Ovo su njihove biografije…

Šta (ne)znate o njima?

DENIS BEĆIROVIĆ

Denis Bećirović rođen je 28. novembar 1975. Godine u Tuzli. Oženjen je, otac dvoje djece…

Obrazovanje, stručni i naučni angažaman:

U Tuzli završio osnovnu i srednju školu i diplomirao na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli

Postdiplomski studij završio na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu;

Magistrirao na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu;

Doktorirao na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu;

Angažovan na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli u zvanju vanrednog profesora za užu nastavno-naučnu oblast “Savremeno doba”;

Na prvom ciklusu studija na Filozofskom fakultetu predavao predmete:

Historija zemalja jugoistočne Evrope Savremenog doba I;

Historija zemalja jugoistočne Evrope Savremenog doba II;

Historija Bosne i Hercegovine;

Na drugom ciklusu studija na Filozofskom fakultetu predavao predmet Identitet i državnost Bosne i Hercegovine u savremenom dobu (1878-2000);

Član Odbora za istorijske nauke Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (2011-2016);

U 2016. godini mandat u Odboru za istorijske nauke Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine produžen mu je za narednih šest godina (2016-2022);

Trenutno predaje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli u zvanju vanrednog profesora.

Realizirajući nastavu na svim nastavnim predmetima permanentno je inovirao i modernizirao nastavne

Stručno, pedagoško i naučno znanje i iskustvo uspješno je prenosio na studente u svakodnevnom radu;

Autor 2 knjige;

Autor više od 30 izvornih znanstvenih radova i stručnih članaka;

Objavio je više znanstvenih članaka u raznim zbornicima radova sa znanstvenih skupova  u zemlji i inozemstvu;.

Aktivni učesnik na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama iz historiografije i drugih društvenih znanosti;

Brojnošću, raznovrsnošću i naučnom utemeljenošću objavljenih radova, kontinuiranim angažmanom na polju naučnog i stručnog usavršavanja, aktivnim učešćem i angažiranosšću u naučnom životu pružio je kvalitetan naučni doprinos u užoj naučnoj oblasti.

Sarađivao sa raznim znanstvenim i drugim časopisima u zemlji i inozemstvu.

Osim iskustva u nastavno-pedagoškom radu na Univerzitetu u Tuzli radio je i na nižim nivoima obrazovnog sistema Bosne i Hercegovine kao nastavnik i profesor historije;

Položio stručni ispit za rad o obrazovnom sistemu.

Nagrade:

Međunarodna nevladina organizacija GARIVO (Gardens Righteous World wide) mu je zbog borbe za afirmaciju građanskih prava dodijelila nagradu za afirmaciju građanske hrabrosti „Duško Kondor“, 2008. godine;

Tuzlanski list mu je zbog aktivnog parlamentarnog djelovanja dodijelio nagradu “Najbolji poslanik godine u Bosni i Hercegovini”, 2008. godine;

Udruženje antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata Općine Tuzla mu je dodijelilo „Povelju za izuzetno angažovanje i doprinos u zaštititi i čuvanju antifašističkih tekovina i vođenju borbe za suverenu, nezavisnu i nedjeljivu Bosnu i Hercegovinu“, 2009. godine;

Čitaj još:   SRAMNO: Poslanik Prave Crne Gore Marko Milačić, pozdravio građane sa tri prsta... (foto i video)

Savez antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata Tuzlanskog kantona mu je dodijelio „Priznanje za izuzetno angažovanje i doprinos u afirmaciji antifašističkih vrijednosti na području Tuzlanskog kantona“, 2009. godine;

Savez udruženja antifašista i boraca NOR-a u Sarajevskom kantonu mu je dodijelio „Priznanje za saradnju i doprinos u jačanju i razvoju antifašističkih vrijednosti“, 2010. godine;

Evropski pokret u Bosni i Hercegovini mu je dodijelio plaketu „Najbolji poslanik u Bosni i Hercegovini u mandatnom periodu 2006. – 2010.“, 2010. godine.

Trenutni politički angažman:

Potpredsjednik SDP BiH, od 2009. godine;

Član Predsjedništva SDP BiH, od 2000. godine;

Član Glavnog odbora SDP BiH, od 1997. godine;

Član SDP BiH, od 1991. godine.

ŽELJKO KOMŠIĆ

Rođen je u Sarajevu 20. januara 1964. godine. Završio je osnovnu i srednju školu kao i Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu. Školovao se i na Univerzitetu Georgetown u Washingtonu – School of Foreign Service.

Prvo zaposlenje dobio je u Republičkom fondu PIOBiH. Početkom rata priključio se Armiji RBiH, gdje je za vojničko držanje i pokazanu hrabrost 1995. godine dobio najveće vojno odlikovanje Armije RBiH – Zlatni ljiljan. Nakon rata uključio se aktivno u politički život BiH.

U periodu od 1996. do 1998. godine Komšić je radio u Federalnom ministarstvu za raseljena i izbjegla lica, a u periodu od 1998. do 2000.godine vršio je funkciju predsjednika Gradskog vijeća grada Sarajeva. Od 2000. do 2001. godine obavljao je funkciju načelnika Općine Novo Sarajevo. Godine 2001. Željko Komšić postao je prvi ambasador BiH u Saveznoj Republici Jugoslaviji. Iz principijelnih razloga i zbog neslaganja s aktuelnom politikom 2003. godine je podnio ostavku na ambasadorsku funkciju. Na Lokalnim izborima 2004. direktnim glasanjem izabran je za načelnika Općine Novo Sarajevo, drugi put.

Na toj funkciji Komšić je ostao do oktobarskih izbora 2006. kada je izabran za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, kao kandidat Socijaldemokratske partije BiH. Na Općim izborima u oktobru 2010 godine ponovo je izabran za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda i tu funkciju obnaša do 2014. godine.

Osnivač je i predsjednik Demokratske fronte od 2013. godine.

Na mjesto predstavnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH izabran je na oktobarskim Općim izborima 2014. i tu funkciju obnaša do Općih izbora 2018. godine.

U oktobru 2018. godine Željko Komšić izabran je treći put za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda.

Čitaj još:   Dnevni horoskop za 27. avgust 2022. godine

Oženjen je i otac kćerke.

ŽELJKA CVIJANOVIĆ

Rođena je 4. marta 1967. godine u Tesliću, gdje je završila osnovnu i srednju školu.

Visoko obrazovanje započela je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, potom nastavila na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci i na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci.

Završila je i specijalistički studij iz oblasti diplomatsko-konzularnog prava, na temu „Međunarodno-pravni položaj Evropske unije“.

Radila je kao nastavnik i profesor engleskog jezika, a nakon toga kao viši prevodilac i asistent u Monitoring misiji Evropske unije u BiH.

Od februara 2006. godine obavljala je funkciju savjetnika predsjednika Vlade Republike Srpske za evropske integracije i saradnju sa međunarodnim organizacijama, a nakon toga izabrana je za šefa Kabineta predsjednika Vlade Republike Srpske.

Rukovodila je Jedinocom za koordinaciju i evropske integracije i bila je stručni član Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine Republike Srpske.

Na položaj ministra za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske izabrana je 29. decembra 2010. godine.

Funkciju predsjednika Vlade Republike Srpske prvi put preuzela je 12. marta 2013. godine i prva je žena na toj fukciji.

18. decembra 2014. godine ponovo je izabrana za predsjednika Vlade Republike Srpske i tu dužnost je obavljala do 19. novembra 2018. godine, kada je, nakon pobjede na Opštim izborima 2018. godine, izabrana za predsjednika Republike SrpskI…

izvor iBalkan.net/ Hayat.ba

NAJAMNIK- Priča prema istinitom dogadjaju… (foto)

U Prlinama na domak Akova živjela je porodica Raifa Pilava. Read more

SARAJEVO, CRVENI TEPIH: Danas počinje 24. Sarajevo film festival…

Čast da otvori 24. izdanje SFF-a pripala je slavnom poljskom Read more